Prawa autorskie do zdjęć

Prawa autorskie do zdjęć

Każdy robi zdjęcia prawie codziennie. Mało kto jednak zwraca uwagę na to, że prawo własności intelektualnej w postaci praw autorskich spoczywa na każdym zrobionym zdjęciu. Co to są prawa autorskie? A co na przykład z prawami autorskimi i mediami społecznościowymi? Przecież w dzisiejszych czasach liczba wykonanych zdjęć, które następnie pojawiają się na Facebooku, Instagramie czy Google, jest większa niż kiedykolwiek. Te zdjęcia są następnie dostępne online dla szerokiego grona odbiorców. Kto zatem nadal ma prawa autorskie do zdjęć? Czy możesz publikować zdjęcia w mediach społecznościowych, jeśli na Twoich zdjęciach są inne osoby? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na poniższym blogu.

Prawa autorskie do zdjęć

prawo autorskie

Prawo definiuje prawo autorskie w następujący sposób:

„Prawa autorskie to wyłączne prawo twórcy utworu literackiego, naukowego lub artystycznego lub jego następców prawnych do jego publikacji i powielania, z zastrzeżeniem ograniczeń nałożonych przez prawo”.

Ze względu na prawną definicję praw autorskich, jako twórca zdjęcia, masz dwa prawa wyłączne. Przede wszystkim masz prawo do eksploatacji: prawo do publikowania i zwielokrotniania zdjęcia. Ponadto przysługuje Ci osobiste prawo autorskie: prawo do sprzeciwienia się publikacji zdjęcia bez podawania swojego imienia i nazwiska lub innego określenia jako twórcy oraz wobec wszelkich modyfikacji, zmian lub okaleczeń Twojego zdjęcia. Prawa autorskie przysługują twórcy automatycznie od momentu powstania dzieła. Jeśli zrobisz zdjęcie, automatycznie i legalnie uzyskasz prawa autorskie. Nie musisz więc nigdzie rejestrować się ani ubiegać o prawa autorskie. Jednak prawa autorskie nie są ważne na czas nieokreślony i wygasają siedemdziesiąt lat po śmierci twórcy.

Prawa autorskie i media społecznościowe

Ponieważ masz prawa autorskie jako twórca zdjęcia, możesz zdecydować się na opublikowanie swojego zdjęcia w mediach społecznościowych, a tym samym udostępnienie go szerokiemu gronu odbiorców. To się często zdarza. Opublikowanie zdjęcia na Facebooku lub Instagramie nie będzie miało wpływu na Twoje prawa autorskie. Jednak takie platformy mogą często wykorzystywać Twoje zdjęcia bez pozwolenia lub płatności. Czy Twoje prawa autorskie zostaną naruszone? Nie zawsze. Zwykle przekazujesz prawa użytkowania do zdjęcia, które publikujesz online, w ramach licencji na taką platformę.

Jeśli prześlesz zdjęcie na taką platformę, często obowiązują „warunki użytkowania”. Regulamin może zawierać postanowienia, które za Twoją zgodą upoważniają platformę do publikowania i reprodukcji Twojego zdjęcia w określony sposób, w określonym celu i / lub w określonym obszarze. Jeśli wyrazisz zgodę na takie warunki, platforma może zamieścić Twoje zdjęcie w Internecie pod własnym nazwiskiem i wykorzystywać je w celach marketingowych. Jednak usunięcie zdjęcia lub konta, na którym publikujesz zdjęcia, spowoduje również wygaśnięcie prawa platformy do wykorzystania Twoich zdjęć w przyszłości. Często nie dotyczy to żadnych kopii twoich zdjęć wykonanych wcześniej przez platformę, a platforma może nadal korzystać z tych kopii w pewnych okolicznościach.

Naruszenie Twoich praw autorskich jest możliwe tylko wtedy, gdy jest ono publikowane lub powielane bez Twojej zgody jako autora. W rezultacie możesz ponieść szkody jako firma lub osoba. Jeśli ktoś inny usunie Twoje zdjęcie, na przykład z konta na Facebooku lub Instagramie, a następnie wykorzysta je bez pozwolenia lub jakiejkolwiek wzmianki o źródle na swojej własnej stronie internetowej / koncie, Twoje prawa autorskie mogły zostać naruszone i Ty jako twórca możesz podjąć działania przeciwko niemu . Masz pytania dotyczące Twojej sytuacji w tym zakresie, czy chciałbyś zarejestrować swoje prawa autorskie lub chronić swoje dzieło przed osobami, które je naruszają? Następnie skontaktuj się z prawnikami Law & More.

Prawa do portretu

Chociaż twórca zdjęcia posiada prawa autorskie, a zatem dwa prawa wyłączne, w pewnych okolicznościach prawa te nie są bezwzględne. Czy na zdjęciu są też inne osoby? Wówczas twórca zdjęcia musi uwzględnić prawa fotografowanych osób. Osoby na zdjęciu mają prawa do portretu związane z publikacją wykonanego na nich portretu. Portret jest wtedy, gdy osoba na zdjęciu może zostać rozpoznana, nawet jeśli twarz nie jest widoczna. Wystarczająca może być charakterystyczna postawa lub otoczenie.

Czy zdjęcie zostało zrobione w imieniu fotografowanej osoby i czy producent chce je opublikować? Wtedy twórca potrzebuje zgody fotografowanej osoby. W przypadku braku pozwolenia zdjęcie nie może zostać upublicznione. Czy nie ma przydziału? W takim przypadku fotografowana osoba może, na podstawie swojego prawa do portretu, sprzeciwić się publikacji zdjęcia, jeśli może wykazać uzasadniony interes w tym. Często uzasadnione interesy obejmują kwestie prywatności lub argumenty handlowe.

Chcesz uzyskać więcej informacji o prawach autorskich, prawach do wizerunku lub naszych usługach? Następnie skontaktuj się z prawnikami Law & More. Nasi prawnicy są ekspertami w dziedzinie prawa własności intelektualnej i chętnie Ci pomogą.

Law & More