Kryptowaluta - należy pamiętać o ryzyku braku zgodności - Zdjęcie

Kryptowaluta: pamiętaj o ryzyku zgodności

Wprowadzenie

W naszym szybko rozwijającym się społeczeństwie kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne. Obecnie istnieje wiele rodzajów kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum i Litecoin. Kryptowaluty są wyłącznie cyfrowe, a waluty i technologia są bezpieczne dzięki technologii blockchain. Technologia ta zapewnia bezpieczny rejestr każdej transakcji w jednym miejscu. Nikt nie kontroluje łańcucha bloków, ponieważ łańcuchy te są zdecentralizowane na każdym komputerze, który ma portfel kryptowalut. Technologia Blockchain zapewnia również anonimowość użytkownikom kryptowaluty. Brak kontroli i anonimowość użytkowników może stanowić pewne ryzyko dla przedsiębiorców, którzy chcą korzystać z kryptowaluty w swojej firmie. Ten artykuł jest kontynuacją naszego poprzedniego artykułu, „Kryptowaluta: prawne aspekty rewolucyjnej technologii”. Podczas gdy poprzedni artykuł dotyczył głównie ogólnych aspektów prawnych kryptowaluty, w tym artykule skupiono się na zagrożeniach, jakie mogą napotkać właściciele firm podczas obchodzenia się z kryptowalutą oraz na znaczeniu zgodności.

Ryzyko podejrzenia prania pieniędzy

Chociaż kryptowaluta zyskuje na popularności, wciąż jest nieuregulowana w Holandii i pozostałej części Europy. Ustawodawcy pracują nad wdrożeniem szczegółowych przepisów, ale będzie to długi proces. Jednak holenderskie sądy krajowe wydały już kilka wyroków w sprawach dotyczących kryptowaluty. Chociaż kilka decyzji dotyczyło statusu prawnego kryptowaluty, większość przypadków mieściła się w kryminalnym spektrum. Pranie pieniędzy odegrało dużą rolę w tych wyrokach.

Pranie pieniędzy to aspekt, który należy wziąć pod uwagę, aby upewnić się, że Twoja organizacja nie wchodzi w zakres holenderskiego kodeksu karnego. Pranie pieniędzy to czyn karalny zgodnie z holenderskim prawem karnym. Jest to ustalone w artykułach 420bis, 420ter i 420 holenderskiego kodeksu karnego. Pranie pieniędzy jest udowodnione, gdy dana osoba ukrywa faktyczny charakter, pochodzenie, alienację lub przemieszczenie określonego dobra lub ukrywa, kto jest beneficjentem lub posiadaczem dobra, mając jednocześnie świadomość, że dobro pochodzi z działalności przestępczej. Nawet jeśli dana osoba nie była wyraźnie świadoma faktu, że dobro pochodzi z działalności przestępczej, ale mogła zasadnie założyć, że tak jest, można uznać go za winnego prania pieniędzy. Czyny te podlegają karze pozbawienia wolności do czterech lat (za świadomość przestępstwa), pozbawienia wolności do jednego roku (za rozsądne założenie) lub grzywny w wysokości do 67.000 23 euro. Jest to ustalone w art. XNUMX holenderskiego kodeksu karnego. Osoba, która ma zwyczaj prania pieniędzy, może zostać nawet uwięziona do sześciu lat.

Poniżej znajduje się kilka przykładów, w których sądy holenderskie przekazały zastosowanie kryptowaluty:

  • Był przypadek, w którym oskarżono osobę o pranie pieniędzy. Otrzymał pieniądze, które zostały uzyskane poprzez konwersję bitcoinów na pieniądze fiat. Te bitcoiny zostały uzyskane za pośrednictwem ciemnej sieci, na której ukryte są adresy IP użytkowników. Dochodzenia wykazały, że ciemna sieć jest używana prawie wyłącznie do handlu nielegalnymi towarami, które mają być płacone bitcoinami. Dlatego sąd założył, że bitcoiny uzyskane za pośrednictwem ciemnej sieci są pochodzenia przestępczego. Sąd stwierdził, że podejrzany otrzymał pieniądze, które zostały uzyskane poprzez zamianę bitcoinów pochodzących z przestępstwa na pieniądze pieniężne. Podejrzany był świadomy, że bitcoiny są często pochodzenia przestępczego. Mimo to nie zbadał pochodzenia pieniędzy, które otrzymał. Dlatego świadomie przyjął znaczącą szansę, że pieniądze, które otrzymał, zostały uzyskane w wyniku nielegalnych działań. Został skazany za pranie pieniędzy. [1]
  • W tym przypadku Służba Informacji i dochodzeń podatkowych (w języku niderlandzkim: FIOD) rozpoczęła dochodzenie w sprawie handlowców bitcoinami. Podejrzany w tym przypadku dostarczył bitcoiny handlowcom i zamienił je na pieniądze pieniężne. Podejrzany użył portfela online, na którym osadzono wiele bitcoinów pochodzących z ciemnej sieci. Jak wspomniano w powyższym przypadku, zakłada się, że te bitcoiny są nielegalnego pochodzenia. Podejrzany odmówił wyjaśnienia na temat pochodzenia bitcoinów. Sąd stwierdził, że podejrzany był świadomy nielegalnego pochodzenia bitcoinów, ponieważ poszedł do handlowców, którzy gwarantują anonimowość swoich klientów i proszą o wysoką prowizję za tę usługę. Dlatego sąd stwierdził, że można podejrzewać intencję podejrzanego. Został skazany za pranie pieniędzy. [2]
  • Kolejna sprawa dotyczy holenderskiego banku, ING. ING zawarł umowę bankową z traderem Bitcoin. Jako bank ING ma pewne obowiązki w zakresie monitorowania i dochodzenia. Odkryli, że ich klient użył gotówki do zakupu bitcoinów na rzecz osób trzecich. ING zakończył współpracę, ponieważ pochodzenia płatności w gotówce nie można sprawdzić, a pieniądze można uzyskać w drodze nielegalnych działań. ING miał wrażenie, że nie są już w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań KYC, ponieważ nie mogą zagwarantować, że ich konta nie będą wykorzystywane do prania pieniędzy i aby uniknąć ryzyka związanego z uczciwością. Sąd stwierdził, że klient ING był niewystarczający, aby udowodnić, że pieniądze pieniężne były legalne. W związku z tym ING mógł wypowiedzieć relację bankową. [3]

Oceny te pokazują, że praca z kryptowalutą może stanowić ryzyko, jeśli chodzi o zgodność. Kiedy pochodzenie kryptowaluty jest nieznane, a waluta może pochodzić z ciemnej sieci, łatwo można podejrzewać pranie pieniędzy.

Zobowiązania

Ponieważ kryptowaluta nie jest jeszcze uregulowana i zapewniona jest anonimowość w transakcjach, jest atrakcyjnym środkiem płatniczym do wykorzystania w działalności przestępczej. Dlatego kryptowaluta ma w Holandii jakieś negatywne konotacje. Świadczy o tym również fakt, że holenderski Urząd Nadzoru Rynków i Usług Finansowych odradza handel kryptowalutami. Twierdzą, że używanie kryptowalut stwarza ryzyko w odniesieniu do przestępstw gospodarczych, ponieważ pranie pieniędzy, oszustwa, oszustwa i manipulacje mogą łatwo wystąpić. [4] Oznacza to, że w przypadku kryptowalut musisz bardzo dokładnie przestrzegać zgodności. Musisz być w stanie wykazać, że kryptowaluta, którą otrzymujesz, nie jest pozyskiwana w drodze nielegalnych działań. Musisz być w stanie udowodnić, że naprawdę zbadałeś pochodzenie otrzymanej kryptowaluty. Może to być trudne dla osób, które używają kryptowaluty, są często niemożliwe do zidentyfikowania. Bardzo często, gdy sąd holenderski wydaje orzeczenie dotyczące kryptowaluty, mieści się ona w kryminalnym spektrum. W tej chwili władze nie monitorują aktywnie handlu kryptowalutami. Jednak kryptowaluta ma swoją uwagę. Dlatego, gdy firma ma relację z kryptowalutą, władze będą wyjątkowo czujne. Władze prawdopodobnie będą chciały wiedzieć, w jaki sposób uzyskuje się kryptowalutę i jakie jest pochodzenie tej waluty. Jeśli nie potrafisz właściwie odpowiedzieć na te pytania, może pojawić się podejrzenie prania pieniędzy lub innych przestępstw i może zostać wszczęte dochodzenie dotyczące Twojej organizacji.

Regulacja kryptowaluty

Jak wspomniano powyżej, kryptowaluta nie jest jeszcze regulowana. Jednak handel i wykorzystanie kryptowalut będzie prawdopodobnie ściśle regulowany ze względu na ryzyko karne i finansowe, jakie kryptowaluta niesie ze sobą. Regulacja kryptowalut jest tematem rozmów na całym świecie. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (organizacja Narodów Zjednoczonych, która zajmuje się globalną współpracą walutową, zabezpieczaniem stabilności finansowej i ułatwianiem handlu międzynarodowego) wzywa do globalnej koordynacji w zakresie kryptowalut, ponieważ ostrzegał przed ryzykiem finansowym i kryminalnym. [5] Unia Europejska debatuje nad regulacją lub monitorowaniem kryptowalut, chociaż nie stworzyła jeszcze szczegółowych przepisów. Ponadto regulacja kryptowalut jest przedmiotem debaty w kilku poszczególnych krajach, takich jak Chiny, Korea Południowa i Rosja. Kraje te podejmują lub chcą podjąć kroki w celu ustalenia zasad dotyczących kryptowalut. W Holandii Financial Services and Markets Authority zwrócił uwagę, że firmy inwestycyjne mają ogólny obowiązek zachowania ostrożności, gdy oferują Bitcoin-futures inwestorom detalicznym w Holandii. Oznacza to, że te firmy inwestycyjne muszą dbać o interes swoich klientów w sposób profesjonalny, uczciwy i uczciwy [6]. Globalna dyskusja na temat regulacji kryptowalut pokazuje, że wiele organizacji uważa, że ​​konieczne jest ustanowienie przynajmniej jakiegoś rodzaju przepisów.

Wnioski

Można śmiało powiedzieć, że kryptowaluta kwitnie. Wydaje się jednak, że ludzie zapominają, że handel tymi walutami i ich używanie może również pociągać za sobą pewne ryzyko. Zanim się zorientujesz, możesz podlegać holenderskiemu kodeksowi karnemu podczas obchodzenia się z kryptowalutą. Waluty te są często kojarzone z działalnością przestępczą, zwłaszcza z praniem pieniędzy. Zgodność jest zatem bardzo ważna dla firm, które nie chcą być ścigane za przestępstwa. Wiedza o pochodzeniu kryptowalut odgrywa w tym dużą rolę. Ponieważ kryptowaluta ma nieco negatywne znaczenie, kraje i organizacje zastanawiają się, czy ustanowić przepisy dotyczące kryptowaluty. Chociaż niektóre kraje podjęły już kroki w kierunku regulacji, może upłynąć trochę czasu, zanim regulacje światowe zostaną osiągnięte. Dlatego bardzo ważne jest, aby firmy zachowywały ostrożność podczas obchodzenia się z kryptowalutą i zwracały uwagę na zgodność.

Kontakt

Jeśli masz pytania lub komentarze po przeczytaniu tego artykułu, skontaktuj się z Maximem Hodakiem, adwokatem w Law & More via maxim.hodak@lawandmore.nl lub Tom Meevis, radca prawny pod adresem Law & More via tom.meevis@lawandmore.nl lub zadzwoń pod numer +31 (0) 40-3690680.

[1] ECLI:NL:RBMNE:2017:5716, https://uitspraken.rechtspraak.nl/inziendocument?id=ECLI:NL:RBMNE:2017:5716.

[2] ECLI:NL:RBROT:2017:8992, https://uitspraken.rechtspraak.nl/inziendocument?id=ECLI:NL:RBROT:2017:8992.

[3] ECLI:NL:RBAMS:2017:8376, https://uitspraken.rechtspraak.nl/inziendocument?id=ECLI:NL:RBAMS:2017:8376.

[4] Autoriteit Financiële Markten, „Reële cryptocurrencies, https://www.afm.nl/nl-nl/nieuws/2017/nov/risico-cryptocurrencies.

[5] Sprawozdanie Fintech i usługi finansowe: uwagi wstępne, Międzynarodowy Fundusz Walutowy 2017.

[6] Autoriteit Financiële Markten, „Bitcoin Futures: AFM op”, https://www.afm.nl/nl-nl/nieuws/2017/dec/bitcoin-futures-zorgplicht.

Ustawienia prywatności
Używamy plików cookie, aby zwiększyć komfort korzystania z naszej witryny. Jeśli korzystasz z naszych Usług za pośrednictwem przeglądarki, możesz ograniczyć, zablokować lub usunąć pliki cookie za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Używamy również treści i skryptów stron trzecich, które mogą wykorzystywać technologie śledzenia. Możesz wybiórczo wyrazić zgodę poniżej, aby umożliwić umieszczanie takich stron trzecich. Aby uzyskać pełne informacje na temat używanych przez nas plików cookie, gromadzonych przez nas danych i sposobu ich przetwarzania, zapoznaj się z naszą Polityka prywatności
Law & More B.V.