Ustawowa indeksacja alimentów 2023 Image

Ustawowa waloryzacja alimentów 2023

Co roku rząd zwiększa kwoty alimentów o określony procent. Nazywa się to indeksacją alimentów. Wzrost jest uzależniony od średniego wzrostu płac w Holandii. Indeksacja alimentów na dzieci i partnerów ma na celu skorygowanie wzrostu wynagrodzeń i kosztów utrzymania. Procent ustala Minister Sprawiedliwości. Minister ustala ustawowy procent waloryzacji, waloryzację alimentów według norm Trema na nadchodzący rok.

Stopa indeksacji na 2023 rok została ustalona na poziomie 3.4%. Oznacza to, że od 1 stycznia 2023 r. wysokość obowiązujących alimentów wzrośnie o 3.4%. Płatnik alimentów musi sam dokonać tej podwyżki.

Każdy płatnik alimentów jest prawnie zobowiązany do stosowania tej podwyżki. Nawet jeśli Twoje zarobki nie wzrosły lub wydatki wzrosły, masz obowiązek skorzystać z waloryzacji alimentów. Jeśli nie zapłacisz podwyżki, twój były partner może ubiegać się o tę kwotę. Obowiązek waloryzacji alimentów dotyczy zarówno alimentów na dziecko, jak i partnera. Nawet jeśli nie uzgodniliście tego w planie rodzicielskim i/lub umowie rozwodowej i/lub orzeczenie sądowe nie wspomina o indeksacji, indeksacja obowiązuje z mocy prawa. Tylko w przypadkach, gdy prawna indeksacja alimentów na dzieci i małżonków jest wyraźnie wyłączona w umowie lub orzeczeniu sądowym, alimenty nie muszą być wypłacane.

Indeksacja alimentów 2023 samoobliczenie

Indeksację alimentów na partnera i dziecko obliczasz w następujący sposób: aktualna kwota alimentów/100 x procent waloryzacji 2023 + aktualna kwota alimentów. Przykład: załóżmy, że kwota alimentów obecnego partnera wynosi 300 euro, a nowa kwota alimentów po indeksacji wynosi (300/100) x 3.4 + 300 = 310.20 euro.

W poprzednich latach nie stosowano indeksacji?

Czy jesteś płatnikiem alimentów? Wtedy najlepiej byłoby, gdybyś sam zawsze uważnie obserwował indeksację alimentów. Nie otrzymasz o tym powiadomienia, a kwota nie zostanie automatycznie skorygowana. Jeśli nie indeksujesz go co roku, twój były partner może odzyskać indeksację przez okres do pięciu lat. Kwoty, o które chodzi, mogą być wtedy znaczne. Radzimy obliczyć nową kwotę alimentów i upewnić się, że nowa kwota alimentów zostanie wypłacona byłemu partnerowi lub dzieciom do 1 stycznia 2023 r.

Masz pytania dotyczące prawnej waloryzacji alimentów lub windykacji zaległych alimentów? A może chciałbyś ustalić lub zmodyfikować wysokość alimentów? Prosimy o kontakt z naszym prawnicy zajmujący się prawem rodzinnym.

Law & More