Jeśli masz własną firmę, zawsze może przyjść czas, kiedy chcesz przestać prowadzić firmę. Z drugiej strony możliwe jest również, że chcesz kupić istniejącą firmę. W obu przypadkach przejęcie firmy stanowi rozwiązanie.

NABYĆ CZY SPRZEDAĆ BIZNES?
ZAPYTAJ O POMOC PRAWNĄ

Prawnik ds. Zakupów biznesowych

Jeśli masz własną firmę, zawsze może przyjść czas, kiedy chcesz przestać prowadzić firmę. Z drugiej strony możliwe jest również, że chcesz kupić istniejącą firmę. W obu przypadkach przejęcie firmy stanowi rozwiązanie.

Przejęcie firmy jest skomplikowanym procesem, którego ukończenie może zająć od sześciu miesięcy do roku. Dlatego ważne jest, aby wyznaczyć doradcę ds. Przejęć, który może doradzać i wspierać, ale może również przejąć od ciebie zadania. Specjaliści z Law & More będzie współpracować z Tobą w celu ustalenia optymalnej taktyki kupna lub sprzedaży firmy i może zaoferować wsparcie prawne.

Mapa drogowa przejęcia firmy

Chociaż każde przejęcie firmy jest inne, w zależności od okoliczności sprawy, istnieje globalna mapa drogowa, która jest stosowana, gdy chcesz kupić lub sprzedać firmę. Law & MorePrawnicy pomogą Ci na każdym etapie tego przewodnika krok po kroku.

Tom Meevis

Tom Meevis

Partner Zarządzający / Adwokat

 Zadzwoń +31 (0) 40 369 06 80

Nasi prawnicy korporacyjni są na Ciebie przygotowani

Prawnik korporacyjny

Prawnik korporacyjny

Każda firma jest wyjątkowa. W związku z tym otrzymasz porady prawne, które są bezpośrednio istotne dla Twojej firmy

Powiadomienie o niewykonaniu zobowiązania

Powiadomienie o niewykonaniu zobowiązania

Czy ktoś nie spełnia swoich umów? Możemy wysyłać przypomnienia i spory sądowe

Należyta staranność

Należyta staranność

Dobre dochodzenie w sprawie należytej staranności zapewnia pewność. Pomagamy ci

Umowa wspólnika

Umowa wspólnika

Czy chcesz zawrzeć odrębne zasady dla swoich akcjonariuszy oprócz swojego statutu? Zapytaj nas o pomoc prawną

"Law & More jest zaangażowany

i potrafi współczuć

z problemami klienta ”

Krok 1: Przygotowanie do przejęcia

Zanim możliwe będzie przejęcie firmy, ważne jest, aby być odpowiednio przygotowanym. W fazie przygotowawczej formułowane są Twoje osobiste wymagania i życzenia. Dotyczy to zarówno strony, która chce sprzedać firmę, jak i strony, która chce kupić firmę. Przede wszystkim ważne jest ustalenie, jaką działalność gospodarczą prowadzi firma, na jakim rynku firma jest aktywna oraz ile chcesz otrzymać lub zapłacić za firmę. Tylko wtedy, gdy jest to jasne, akwizycja może zostać skrystalizowana. Po ustaleniu tego należy zbadać strukturę prawną spółki oraz rolę dyrektora (-ów) i akcjonariusza (-ów). Należy również ustalić, czy pożądane jest, aby nabycie odbywało się od razu, czy stopniowo. W fazie przygotowawczej bardzo ważne jest, aby nie pozwalać się kierować emocjami, ale podejmować przemyślaną decyzję. Prawnicy z Law & More pomoże ci w tym.

Krok 2: znalezienie kupca lub firmy

Gdy twoje życzenia zostaną jasno określone, następnym krokiem jest poszukiwanie odpowiedniego nabywcy. W tym celu można sporządzić anonimowy profil firmy, na podstawie którego można wybrać odpowiednich nabywców. Po znalezieniu poważnego kandydata ważne jest przede wszystkim podpisanie umowy o zachowaniu poufności. Następnie odpowiednie informacje o firmie mogą zostać udostępnione potencjalnemu nabywcy. Kiedy chcesz przejąć firmę, ważne jest, aby otrzymywać wszystkie istotne informacje o firmie.

Krok 3: dyskusja rozpoznawcza

Kiedy zostanie znaleziony potencjalny nabywca lub potencjalna firma do przejęcia, a strony wymienią się informacjami, czas rozpocząć dyskusję eksploracyjną. Zwyczajowo obecny jest nie tylko potencjalny nabywca i sprzedawca, ale także doradcy, finansiści i notariusz.

Obraz akwizycji przedsiębiorstw 1Krok 4: negocjacje

Negocjacje dotyczące przejęcia rozpoczynają się, gdy kupujący lub sprzedawca jest zdecydowanie zainteresowany. Zaleca się, aby negocjacje przeprowadził specjalista ds. Akwizycji. Law & MorePrawnicy mogą negocjować w Twoim imieniu warunki przejęcia i cenę. Po osiągnięciu porozumienia między obiema stronami sporządzany jest list intencyjny. W liście intencyjnym określono warunki nabycia i ustalenia dotyczące finansowania.

Krok 5: Zakończenie przejęcia firmy

Przed sporządzeniem ostatecznej umowy zakupu należy przeprowadzić badanie due diligence. W ramach należytej staranności sprawdzana jest poprawność i kompletność wszystkich danych firmy. Należyta staranność ma ogromne znaczenie. Jeśli due diligence nie spowoduje nieprawidłowości, można sporządzić ostateczną umowę zakupu. Po zarejestrowaniu przeniesienia własności przez notariusza akcje zostały przeniesione, a cena zakupu została zapłacona, przejęcie spółki jest zakończone.

Krok 6: wprowadzenie

Zaangażowanie dostawcy często nie kończy się natychmiast po przeniesieniu firmy. Często uzgadnia się, że sprzedawca przedstawia swojego następcę i przygotowuje go do pracy. Czas trwania tego okresu wdrażania powinien był zostać z góry omówiony podczas negocjacji.

Obraz akwizycji przedsiębiorstw 2Mapa drogowa przejęcia firmy

Istnieje kilka sposobów finansowania przejęcia firmy, z których każdy ma swoje zalety i wady. Te możliwości finansowania można również łączyć. Możesz rozważyć następujące opcje finansowania przejęcia firmy.

Środki własne nabywcy

Ważne jest, aby zbadać, ile własnych pieniędzy możesz lub chcesz przekazać, zanim firma zostanie przejęta. W praktyce przejęcie firmy często jest bardzo trudne bez wkładu własnego majątku. Wysokość wkładu własnego zależy jednak od twojej sytuacji.

Pożyczka od sprzedawcy

W praktyce przejęcie przedsiębiorstwa jest często finansowane przez sprzedającego, który udziela częściowego finansowania w formie pożyczki następcy. Jest to również znane jako pożyczka od sprzedawcy. Część finansowana przez sprzedającego często nie jest większa niż część, którą sam kupujący wnosi. Ponadto regularnie uzgadnia się, że płatność będzie dokonywana w ratach. Umowa pożyczki jest sporządzana po uzgodnieniu pożyczki sprzedawcy.

Nabycie akcji

Możliwe jest również, aby kupujący przejmował akcje spółki od sprzedającego etapami. W tym celu można wybrać umowę dotyczącą zarobków. W przypadku umowy dotyczącej zarobków płatność zależy od osiągnięcia przez kupującego określonego wyniku. Jednak takie rozwiązanie dotyczące przejęcia firmy wiąże się z poważnym ryzykiem w przypadku sporów, ponieważ kupujący może wpływać na wyniki firmy. Z drugiej strony zaletą dla sprzedawcy może być to, że więcej zarabia się, gdy osiąga się duży zysk. W każdym razie rozsądne jest niezależne monitorowanie sprzedaży, zakupów i zwrotów w ramach programu zarobków.

(Nie) inwestorzy formalni

Finansowanie może przybierać formę pożyczek od nieformalnych lub formalnych inwestorów. Nieformalni inwestorzy to przyjaciele, rodzina i znajomi. Takie pożyczki są powszechne przy nabywaniu firmy rodzinnej. Bardzo ważne jest jednak prawidłowe rejestrowanie finansowania od nieformalnych inwestorów, aby nie doszło do nieporozumień ani sporów między członkami rodziny lub przyjaciółmi.

Ponadto możliwe jest finansowanie przez formalnych inwestorów. Są to strony, które zapewniają kapitał poprzez pożyczkę. Wadą dla kupującego jest to, że inwestorzy formalni często stają się także akcjonariuszami spółki, co daje im pewną kontrolę. Z drugiej strony formalni inwestorzy często mogą przyczynić się do powstania dużej sieci i znajomości rynku.

Crowdfunding

Coraz popularniejszą metodą finansowania jest finansowanie społecznościowe. Krótko mówiąc, finansowanie społecznościowe oznacza, że ​​poprzez kampanię online duża liczba osób jest proszona o zainwestowanie pieniędzy w akwizycję. Wadą finansowania społecznościowego jest jednak poufność; aby zrealizować finansowanie społecznościowe, należy wcześniej ogłosić, że firma jest na sprzedaż.

Law & More pomoże w zbadaniu możliwości finansowania przejęcia firmy. Nasi prawnicy mogą doradzić w sprawie możliwości, które pasują do Twojej sytuacji i pomóc w zorganizowaniu finansowania.

Chcesz wiedzieć co? Law & More może zrobić dla ciebie jako kancelarii prawnej w Eindhoven?
Skontaktuj się z nami telefonicznie +31 40 369 06 80 e-mail naar:

Pan. Tom Meevis, adwokat w Law & More - [email chroniony]
Pan. Maxim Hodak, adwokat w & More - [email chroniony]

Law & More B.V.