Google nałożył na UE rekordową grzywnę w wysokości 2,42 miliarda UE. To dopiero początek, mogą zostać nałożone jeszcze dwie kary

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej Google musi zapłacić karę w wysokości 2,42 miliarda euro za złamanie prawa antymonopolowego.

Komisja Europejska stwierdza, że ​​Google uprzywilejowuje własne produkty Google Shopping w wynikach wyszukiwarki Google ze szkodą dla innych dostawców towarów. Linki do produktów Google Shopping znajdowały się i są u góry strony wyników wyszukiwania, podczas gdy pozycje konkurencyjnych usług określone przez algorytmy wyszukiwania Google pojawiają się tylko na niższych pozycjach.

W ciągu 90 dni Google będzie musiał zmienić swój system rankingowy algorytmów wyszukiwania. W przeciwnym razie zostanie nałożona kara w wysokości do 5% średniej dziennej globalnej sprzedaży Alphabet, firmy macierzystej Google.

Europejska komisarz ds. Konkurencji Margrethe Vestager powiedziała, że ​​to, co zrobił Google, było nielegalne na podstawie unijnych przepisów antymonopolowych. Dzięki tej decyzji ustanowiono precedens dla przyszłych dochodzeń.

Komisja Europejska bada jeszcze dwa przypadki, w których Google rzekomo narusza reguły konkurencji na wolnym rynku: system operacyjny Android i AdSense.

Czytaj więcej: https://rechtennieuws.nl/54679/commissie-legt-google-geldboete-op-242-miljard-eur-misbruik-machtspositie-als-zoekmachine-eigen-prijsvergelijkingsdienst-illegaal-bevoordelen/

Udostępnij
Law & More B.V.