Umowa ugodowa jest szczególnym rodzajem umowy. W porozumieniu ugodowym strony dążą do zawarcia porozumienia w sprawie rozwiązania sporu lub innej niepewnej sytuacji. Jest to również umowa, z której pracodawca i pracownik mogą skorzystać w celu dobrowolnego rozwiązania umowy o pracę za obopólną zgodą.

SPORZĄDZAĆ UMOWĘ ROZLICZENIOWĄ?
ZAPOBIEGAJ PRZYSZŁOŚCIU PROBLEMOM

Kontakt

Ugoda

Umowa ugodowa jest szczególnym rodzajem umowy. W porozumieniu ugodowym strony dążą do zawarcia porozumienia w sprawie rozwiązania sporu lub innej niepewnej sytuacji. Jest to również umowa, z której pracodawca i pracownik mogą skorzystać w celu dobrowolnego rozwiązania umowy o pracę za obopólną zgodą. Ugodę można zawrzeć w odniesieniu do wszelkiego rodzaju sporów, ale najczęściej stosuje się ją w przypadkach zwolnień.

Co to jest umowa ugodowa?

W przypadku zawarcia ugody pracodawca nie musi uzyskiwać zgody na zwolnienie pracownika z Holenderskiej Agencji Ubezpieczeń Pracowniczych (UWV) ani z sądu rejonowego. Jest to ważny powód, dla którego pracodawcy i pracownicy w niektórych przypadkach lubią rozwiązać umowę o pracę na podstawie wzajemnego porozumienia w drodze ugody. Kolejnym ważnym powodem wyboru ugody jest fakt, że rozwiązanie umowy o pracę można załatwić szybko i łatwo. Powoduje to znaczną różnicę w kosztach prawnych, a zatem jest korzystne dla obu stron. Jednak dla obu stron wygodniejsze jest zawarcie porozumienia przy wsparciu prawnika. Chcesz sporządzić ugodę, która zapobiegnie przyszłym problemom prawnym? Proszę się skontaktować Law & More.

Tom Meevis

Tom Meevis

Partner Zarządzający / Adwokat

 Zadzwoń +31 (0) 40 369 06 80

Nasi prawnicy korporacyjni są na Ciebie przygotowani

Prawnik korporacyjny

Prawo korporacyjne

Każda firma jest wyjątkowa. W związku z tym otrzymasz porady prawne, które są bezpośrednio istotne dla Twojej firmy

Powiadomienie o niewykonaniu zobowiązania

Powiadomienie o niewykonaniu zobowiązania

Czy ktoś nie spełnia swoich umów? Możemy wysyłać przypomnienia i spory sądowe

Należyta staranność

Należyta staranność

Dobre dochodzenie w sprawie należytej staranności zapewnia pewność. Pomagamy ci

Umowa wspólnika

Umowa wspólnika

Czy chcesz zawrzeć odrębne zasady dla swoich akcjonariuszy oprócz swojego statutu? Zapytaj nas o pomoc prawną

"Law & More jest zaangażowany

i potrafi współczuć

z problemami klienta ”

Treść ugody

W umowie ugodowej określone są warunki rozwiązania umowy o pracę. Dokładna treść ugody zależy od konkretnej sytuacji i okoliczności. Jest jednak wiele rzeczy, które są zawsze określone. Po pierwsze, data rozwiązania jest jednym z najważniejszych aspektów umowy ugodowej. Po drugie, należy przestrzegać okresu wypowiedzenia. Wreszcie należy uzgodnić okres pozostały do ​​daty wygaśnięcia. Możliwe jest uzgodnienie okresu zwolnienia z pracy. W takim przypadku pracownik nie musi już pracować, ale pozostaje mu prawo do wynagrodzenia.

Można również uzgodnić saldo urlopów i wszelkie inne indywidualne rozliczenia, takie jak prowizje, programy premiowe lub programy akcji. Ponadto kwota dodatku przejściowego ustalona w drodze wzajemnych konsultacji między pracodawcą a pracownikiem zostanie określona w umowie ugodowej. Wysokość dodatku przejściowego jest często przedmiotem negocjacji i na pewno ma znaczenie. Dlatego rozsądnie byłoby szukać pomocy prawnej w tej sprawie. Nasz zespół chętnie Ci pomoże.

ugoda

Warunki dotyczące umowy ugodowej

Pracownikowi przysługuje ustawowe prawo do odwołania podpisanej ugody w ciągu dwóch tygodni. Pracodawca musi zawrzeć w umowie prawo pracownika do odstąpienia od umowy. Ponadto po zawarciu ugody strony udzielają ostatecznego absolutorium. Oznacza to, że pracodawca i pracownik nie mogą już żądać od siebie niczego poza tym, co zostało określone w ugodzie. Postanowienie o ostatecznym absolutorium jest zwykle zawarte na końcu umowy.

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Umowa ugodowa musi zawsze określać, że pracodawca podjął inicjatywę rozwiązania stosunku pracy. Pracownik nie stanie się wówczas w zawrotny sposób bezrobotny. Jest to ważne, aby pracownik miał prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Należy również spełnić następujące warunki, aby zapewnić pracownikowi prawo do zasiłku dla bezrobotnych:

• pracodawca zwrócił się do pracownika o wyrażenie zgody na zwolnienie;
• umowa ugodowa uwzględnia okres wypowiedzenia;
• pracownik może udowodnić, że szukał i szuka nowej pracy.

Doradztwo - negocjacje - sporządzenie ugody
Nasz zespół chętnie Ci doradzi, negocjuje dla Ciebie i sporządzi dla Ciebie całą umowę ugodową. Doradzamy w zakresie zasadności umowy ugodowej i zapewniamy jasność. Patrzymy również na Twoje konkretne życzenia i zapewniamy, że podejmiesz przemyślaną i dobrą decyzję. Podczas negocjacji pomagamy osiągnąć optymalny wynik finansowy przy dobrych warunkach

Chcesz wiedzieć co? Law & More może zrobić dla ciebie jako kancelarii prawnej w Eindhoven?
Skontaktuj się z nami telefonicznie +31 40 369 06 80 e-mail naar:

Pan. Tom Meevis, adwokat w Law & More - [email chroniony]
Pan. Maxim Hodak, adwokat w & More - [email chroniony]

Law & More B.V.