Gdy ktoś decyduje się na rozpoczęcie działalności charytatywnej, jednym z pierwszych niezbędnych kroków jest wybór odpowiedniej formy prawnej. Prawo holenderskie zna różne podmioty, które mogą służyć jako forma prawna organizacji charytatywnej: holenderska fundacja i holenderskie stowarzyszenie. Holenderska fundacja jest najczęściej wybierana do założenia organizacji charytatywnej. Cechą charakterystyczną holenderskiej fundacji jest to, że nie ma ona członków. Zasadniczo holenderska fundacja musi mieć tylko jeden organ: zarząd.

Fundacje filantropijne i dobroczynne
WNIOSEK O WSPARCIE PRAWNE

Fundacje filantropijne i charytatywne

Gdy ktoś decyduje się na rozpoczęcie działalności charytatywnej, jednym z pierwszych niezbędnych kroków jest wybór odpowiedniej formy prawnej. Prawo holenderskie zna różne podmioty, które mogą służyć jako forma prawna organizacji charytatywnej: holenderska fundacja i holenderskie stowarzyszenie.

Holenderska fundacja jest najczęściej wybierana do założenia organizacji charytatywnej. Cechą charakterystyczną holenderskiej fundacji jest to, że nie ma ona członków. Zasadniczo holenderska fundacja musi mieć tylko jeden organ: zarząd. Holenderska fundacja dąży do osiągnięcia określonego celu, jak wspomniano w statucie. Cel ten można osiągnąć poprzez uzyskanie darowizn, prowadzenie działalności gospodarczej lub ubieganie się o dotacje. Ponadto fundacja nie może wypłacać zysków założycielom, osobom wchodzącym w skład jej organów i innym osobom. Ta ostatnia grupa („inna osoba”) może jednak otrzymywać płatności, o ile płatności te są dokonywane w celach altruistycznych lub społecznych, co oznacza, że ​​fundacja jest formą prawną, która jest odpowiednia do kształtowania organizacji charytatywnej. Fundacja ma darczyńców lub wolontariuszy. Zasadniczo osoby te nie mają żadnych praw głosu. Ponadto fundacja może posiadać nieruchomości, zaciągać długi, zaciągać zobowiązania i otwierać rachunki bankowe. Fundacja może również prowadzić działalność komercyjną.

W przeciwieństwie do fundacji, stowarzyszenie ma członków zjednoczonych na Walnym Zgromadzeniu. To Walne Zgromadzenie ma znaczną władzę, ponieważ odpowiada między innymi za mianowanie i odwołanie dyrektorów. Ponadto statut może być zmieniony tylko przez Walne Zgromadzenie. Stowarzyszenie nie może dzielić zysków między swoich członków. Podobnie jak fundacja, stowarzyszenie może dokonywać czynności prawnych, takich jak kupno nieruchomości. To ostatnie jest jednak zabronione w przypadku, gdy stowarzyszenie może być postrzegane jako stowarzyszenie nieformalne.

Pomiędzy fundacją a stowarzyszeniem mogą istnieć różnice w odpowiedzialności potencjalnych dyrektorów.

Co może Law & More zrobić ci pomóc?

Law & More ma doświadczenie w kierowaniu i pomaganiu w prowadzeniu holenderskich i międzynarodowych fundacji charytatywnych lub klientów prywatnych z dobroczynnymi życzeniami i celami.

Doradzamy przy tworzeniu, zakładaniu i rejestracji holenderskich fundacji charytatywnych i non-profit. Nasza pomoc obejmuje wszystkie aspekty holenderskich kwestii podatkowych, prawnych, zarządzania i rozwiązywania sporów.

Zdjęcie Toma Meevisa

Tom Meevis

Partner Zarządzający / Adwokat

 Zadzwoń +31 40 369 06 80

Usługi Law & More

Prawo korporacyjne

Prawnik korporacyjny

Każda firma jest wyjątkowa. W związku z tym otrzymasz porady prawne, które są bezpośrednio istotne dla Twojej firmy

Powiadomienie o niewykonaniu zobowiązania

Tymczasowy prawnik

Potrzebujesz tymczasowo prawnika? Zapewnij wystarczające wsparcie prawne dzięki Law & More

Adwokat

Prawnik imigracyjny

Zajmujemy się sprawami dotyczącymi przyjmowania, pobytu, deportacji i cudzoziemców

Umowa wspólnika

Prawnik biznesowy

Każdy przedsiębiorca musi postępować zgodnie z prawem spółek. Przygotuj się dobrze na to.

"Law & More prawnicy
są zaangażowani i
może wczuć się w
problem klienta ”

Bezsensowna mentalność

Lubimy kreatywne myślenie i patrzymy poza prawne aspekty sytuacji. Chodzi o dotarcie do sedna problemu i rozwiązanie go w określonej sprawie. Dzięki naszej bezsensownej mentalności i wieloletniemu doświadczeniu nasi klienci mogą liczyć na osobiste i skuteczne wsparcie prawne.

Chcesz wiedzieć co? Law & More może zrobić dla ciebie jako kancelarii prawnej w Eindhoven?
Następnie skontaktuj się z nami telefonicznie +31 (0) 40 369 06 80 lub wyślij nam e-mail:

Pan. Tom Meevis, adwokat w Law & More - [email chroniony]
Pan. Maxim Hodak, adwokat w & More - [email chroniony]

Law & More B.V.