Jako firma możesz spotkać się z prawem ochrony środowiska, jeśli masz do czynienia z emisją gazów, usuwaniem odpadów lub zanieczyszczeniem gleby lub wody. Konieczne może być również przestrzeganie planów zagospodarowania przestrzennego i pozwoleń środowiskowych. Jeśli chodzi o akty prawa publicznego, możesz również pomyśleć o emisji amoniaku przez gospodarstwa hodowlane. Rząd stara się zapobiegać zanieczyszczeniom i chronić jakość gleby, powietrza i wody za pomocą przepisów dotyczących ochrony środowiska.

SZUKASZ PRAWNIKA ŚRODOWISKOWEGO?
SKONTAKTUJ SIĘ Z LAW & MORE

Prawo ochrony środowiska

Jako firma możesz spotkać się z prawem ochrony środowiska, jeśli masz do czynienia z emisją gazów, usuwaniem odpadów lub zanieczyszczeniem gleby lub wody. Konieczne może być również przestrzeganie planów zagospodarowania przestrzennego i pozwoleń środowiskowych. Jeśli chodzi o akty prawa publicznego, możesz również pomyśleć o emisji amoniaku przez gospodarstwa hodowlane. Rząd stara się zapobiegać zanieczyszczeniom i chronić jakość gleby, powietrza i wody za pomocą przepisów dotyczących ochrony środowiska. Przepisy te są określone na przykład w ustawie o zarządzaniu środowiskiem, ustawie o ogólnych przepisach prawa ochrony środowiska, a od 2021 r. W ustawie o prawie ochrony środowiska. Egzekwowanie tych przepisów ochrony środowiska odbywa się w holenderskim prawie administracyjnym, prawie karnym i cywilnym. Inspektorat Ministerstwa Mieszkalnictwa, Planowania Przestrzennego i Środowiska (VROM) sprawdza i kontroluje firmy pod kątem zgodności z tymi przepisami ustawowymi i wykonawczymi.

szybkie Menu

Możesz skontaktować się z Law & More po więcej informacji o:

• Regulacja działalności budowlanej i przemysłowej
• Ochrona przyrody i krajobrazu
• Planowanie przestrzenne i polityka prowincji
• Zezwolenia środowiskowe i plany zagospodarowania przestrzennego
• Odpowiedzialność za środowisko

Czy chcesz uzyskać więcej informacji prawnych na ten temat? Możesz skontaktować się z nami w celu uzyskania porady prawnej i pomocy prawnej w przypadku wszystkich pytań i problemów środowiskowych. Możliwe jest również wszczęcie postępowania sądowego dla Twojej firmy. Nasi prawnicy ds. Środowiska są gotowi odpowiedzieć na twoje pytania.

Tom Meevis

Tom Meevis

Partner Zarządzający / Adwokat

 Zadzwoń +31 (0) 40 369 06 80

Nasze doświadczenie w zakresie prawa energetycznego

Energia słoneczna

Energia słoneczna

Koncentrujemy się na prawie energetycznym, które koncentruje się na energii wiatrowej i słonecznej

Prawo energetyczne

Prawo energetyczne

Zarówno prawo holenderskie, jak i europejskie mają zastosowanie do prawa energetycznego. Pozwól nam poinformować Cię i doradzić

Prawa do emisji / handel emisjami

Prawa do emisji / handel emisjami

Szukasz specjalisty od handlu emisjami? Chętnie Ci pomożemy!

Producent energii

Producent energii

Czy masz do czynienia z podeszwą energii? Nasi eksperci chętnie Ci pomogą

"Chciałem
mieć prawnika, który
jest zawsze dla mnie gotowy,
nawet w weekendy ”

Zasady ochrony środowiska dla Twojej firmy

To, które przepisy środowiskowe mają zastosowanie do Twojej firmy i czy musisz kontaktować się z Ministerstwem Mieszkalnictwa, Planowania Przestrzennego i Środowiska, zależy od stopnia, w jakim Twoja firma ma wpływ na środowisko. W Holandii w tym kontekście zdefiniowano trzy kategorie firm:

Kategoria A: firmy z tej kategorii mają najmniejszy wpływ na środowisko. Firmy z tej kategorii obejmują w szczególności biura, banki i przedszkola i mają co najmniej minimalny wpływ na prawo ochrony środowiska. Takie firmy nie muszą ubiegać się o pozwolenie środowiskowe na działalność, nie muszą też zgłaszać dekretu o działalności.

Kategoria B: firmy, które mają znaczący wpływ na środowisko, zaliczane są do kategorii B. W przypadku ich działalności gospodarczej, takiej jak drukarnie, myjnie samochodowe i naprawy, należy zgłaszać dekret o działalności. Powiadomienie może dotyczyć zastosowania zanieczyszczonej gleby, składowania i transportu odpadów lub nietypowego zdarzenia. W wielu przypadkach należy również stosować ograniczone pozwolenie środowiskowe (OBM).

Kategoria C: firmy z tej kategorii, na przykład firmy zajmujące się obróbką metali, mają duży wpływ na środowisko. Ta kategoria podlega również obowiązkowi przekazywania informacji na podstawie dekretu o działalności. Ponadto firmy te muszą również ubiegać się o pozwolenie środowiskowe na prowadzenie działalności. Adwokaci prawa ochrony środowiska Law & More może określić, w której kategorii znajduje się Twoja firma i do jakich obowiązków musisz się zastosować. Możesz także oczekiwać od nas pomocy w złożeniu wniosku o wydanie pozwolenia na ochronę środowiska lub w powiadomieniu o dekrecie o działalności.

Pozwolenie środowiskowe

Przedsiębiorstwa kategorii C muszą ubiegać się o pozwolenie środowiskowe. Bez tego zezwolenia zabronione jest zakładanie, modyfikowanie lub prowadzenie zakładu. Przed wydaniem pozwolenia na środowisko należy spełnić następujące warunki:

• musi istnieć zakład Wm;
• zakład Wm musi zostać powołany w ustawie o zezwoleniach środowiskowych (przepisy ogólne).

Zgodnie z ustawą o zarządzaniu środowiskiem uznaje się, że zakład Wm istnieje, jeżeli zakład dotyczy przedsiębiorstwa (lub jeśli jest wielkości przedsiębiorstwa), działalność znajduje się w jednym miejscu i trwa co najmniej sześć miesięcy (lub regularnie powraca do ta sama lokalizacja), a działalność zawarta jest w załączniku I do dekretu o prawie ochrony środowiska.

Prawo ochrony środowiska

Pozwolenie środowiskowe ograniczony test środowiskowy (OBM)

Firma musi złożyć wniosek o OBM dla dwóch rodzajów działalności:

• działania, w przypadku których właściwy organ musi ocenić, czy dane działanie jest odpowiednie dla lokalnej sytuacji;
• działania, w przypadku których ocena oddziaływania na środowisko jest obowiązkowa. Taka ocena koncentruje się w szczególności na możliwych niekorzystnych skutkach dla środowiska.

Działania mogą obejmować zakładanie firmy, ale także wprowadzanie zmian. Możliwe jest również, że dla jednej firmy wymagane są dwa OBM. Kiedy składasz wniosek o OBM dla określonej działalności, właściwy organ, zazwyczaj gmina, sprawdzi przedmiotową działalność, zanim będziesz mógł rozpocząć działalność. Spowoduje to autoryzację lub odmowę.

Ustawa o planowaniu środowiskowym

Ustawa ta została już przyjęta przez parlament i ma wejść w życie w 2021 r. Głównym wkładem ustawy o ochronie środowiska jest zestawienie różnych istniejących przepisów w celu uczynienia prawodawstwa dotyczącego prawa ochrony środowiska bardziej przejrzystym i przyjaznym dla użytkownika. Prawnicy z Law & More może doradzić w zakresie przepisów przejściowych i możliwych zmian, które mogą mieć zastosowanie w Twojej firmie.

Chcesz wiedzieć co? Law & More może zrobić dla ciebie jako kancelarii prawnej w Eindhoven?
Skontaktuj się z nami telefonicznie +31 40 369 06 80 e-mail naar:

Pan. Tom Meevis, adwokat w Law & More - [email chroniony]
Pan. Maxim Hodak, adwokat w & More - [email chroniony]

Law & More B.V.